Schenectady County Public Library

-

All Branches        All Events
10/13/19

10/14/19

CLOSED-Indigenous Peoples Day

10/15/19

9:30 AM - 10:30 AM
Baby Lap Time
L:Central Library, Slater Program Room

10:00 AM - 10:45 AM
Dance, Read & Rhyme with Denise Baker
L:Glenville Branch

10:30 AM - 11:30 AM
Family Story Time
L:Niskayuna Branch

11:00 AM - 1:00 PM
Baby Cafe
L:Phyllis Bornt Branch & Literacy Center

1:30 PM - 2:30 PM
Book Club
L:Scotia Branch

3:00 PM - 4:00 PM
Alien Autopsy
L:Phyllis Bornt Branch & Literacy Center, Program Room 1

4:00 PM - 5:00 PM
Teen Writing Club
L:Niskayuna Branch

5:00 PM - 6:00 PM
Stay & Play
L:Phyllis Bornt Branch & Literacy Center, Program Room 2

6:00 PM - 7:30 PM
Curly Hair Care: A Workshop for Multiracial Families
L:Mont Pleasant Branch

6:00 PM - 7:30 PM
Money Matters: Financial Boot Camp
L:Central Library, Swanker Board Room

6:30 PM - 7:30 PM
Book Club
L:Niskayuna Branch

10/16/19

9:30 AM - 10:30 AM
Toddler Time
L:Niskayuna Branch

10:00 AM - 10:45 AM
Family Story Time
L:Central Library, Slater Program Room

10:30 AM - 11:30 AM
Pre-School Story Time
L:Niskayuna Branch

10:30 AM - 11:30 AM
Stay & Play
L:Phyllis Bornt Branch & Literacy Center

12:00 PM - 2:00 PM
REELS Film Series
L:Central Library, McChesney Room

1:00 PM - 2:00 PM
Cozy Crafters Group
L:Quaker Street Branch

1:30 PM - 3:00 PM
Writer's Group
L:Central Library, Tutor Room 2

2:30 PM - 3:30 PM
Game Day
L:Mont Pleasant Branch, Program Room 2

3:30 PM - 4:30 PM
Wednesday After School Art Fun - Thumbprint Self Portrait
L:Central Library, Slater Program Room

4:00 PM - 5:00 PM
Spooky Slime
L:Niskayuna Branch

5:00 PM - 7:00 PM
One-on-One Job Searching and Application Help
L:Phyllis Bornt Branch & Literacy Center, Program Room 2

5:00 PM - 8:00 PM
ESL (English as a Second Language) Class
L:Phyllis Bornt Branch & Literacy Center

5:30 PM - 7:00 PM
Book Club
L:Rotterdam Branch

5:45 PM - 7:30 PM
Evening Writer's Group
L:Central Library

6:00 PM - 7:30 PM
Microsoft Excel 2016: Intermediate
L:Central Library, Swanker Board Room

6:30 PM - 7:30 PM
Vinyasa Yoga
L:Niskayuna Branch

10/17/19

10:00 AM - 11:00 AM
Science Explorers Story Time
L:Central Library, Slater Program Room

10:30 AM - 11:30 AM
Family Story Time
L:Mont Pleasant Branch, Program Room 2

11:00 AM - 1:00 PM
Baby Cafe
L:Mont Pleasant Branch, Program Room 2

1:30 PM - 2:30 PM
Chair Yoga
L:Scotia Branch

5:30 PM - 7:00 PM
CANCELLED - Fall Parenting Series: Responding to Challenging Behavior Part 2
L:Mont Pleasant Branch

6:00 PM - 7:00 PM
Yoga
L:Glenville Branch

6:00 PM - 7:30 PM
Microsoft PowerPoint 2016
L:Central Library, Swanker Board Room

10/18/19

10:15 AM - 11:15 AM
Family Story Time
L:Scotia Branch

1:30 PM - 2:30 PM
After school ART - Thumbprint Self-Portrait
L:Scotia Branch

10/19/19

9:30 AM - 10:30 AM
Exploring Family History Using Ancestry Library Edition

11:00 AM - 12:00 PM
Family Story Time
L:Central Library, Slater Program Room

1:00 PM - 2:00 PM
PAWS for Reading
L:Central Library, Slater Program Room

1:00 PM - 2:00 PM
The Common Application - The College Process
L:Central Library, McChesney Room

1:30 PM - 3:30 PM
Writing Workshop: Recalling the Military through Memoir
L:Rotterdam Branch

2:30 PM - 4:00 PM
Build Zone
L:Central Library, Slater Program Room

2:30 PM - 4:30 PM
Citizenship Class
L:Phyllis Bornt Branch & Literacy Center, Program Room 1

3:00 PM - 4:00 PM
Yoga
L:Mont Pleasant Branch

Change Configuration           Return to Event List           Hide These Links