Schenectady County Library

-

All Branches        All Events
01/26/20

2:30 PM - 4:00 PM
Beat the Snow Concert Series
L:Central Library, McChesney Room

01/27/20

10:00 AM - 11:00 AM
Cozy Crafters Group
L:Woodlawn Branch

10:15 AM - 11:15 AM
Family Story Time
L:Glenville Branch

10:15 AM - 11:15 AM
Family Story Time
L:Woodlawn Branch

10:30 AM - 11:30 AM
Baby Lap Time
L:Niskayuna Branch

12:00 PM - 1:00 PM
Friends Noon Program
L:Central Library, McChesney Room

3:45 PM - 4:45 PM
Lego Team BUILD ZONE
L:Glenville Branch

4:00 PM - 4:30 PM
Music Makers Sing-Along
L:Rotterdam Branch

4:00 PM - 5:00 PM
LEGO Club
L:Niskayuna Branch

5:00 PM - 5:30 PM
Night Time Story Time
L:Phyllis Bornt Branch & Literacy Center, Program Room 2

5:00 PM - 8:00 PM
ESL (English as a Second Language) Class
L:Phyllis Bornt Branch & Literacy Center

5:30 PM - 7:00 PM
4-H Club
L:Phyllis Bornt Branch & Literacy Center, Program Room 2

5:30 PM - 7:30 PM
String Nail Wall Art Workshop
L:Glenville Branch

6:30 PM - 7:30 PM
Night Time Story Time
L:Niskayuna Branch

01/28/20

10:15 AM - 11:15 AM
Baby Lap Time
L:Glenville Branch

10:15 AM - 11:15 AM
Family Story Time
L:Rotterdam Branch

10:30 AM - 11:30 AM
Family Story Time
L:Niskayuna Branch

11:30 AM - 12:30 PM
My Grown-Up and Me Yoga
L:Niskayuna Branch

3:30 PM - 4:30 PM
PAWS for Reading
L:Phyllis Bornt Branch & Literacy Center, Program Room 1

4:00 PM - 5:00 PM
Elementary Tuesdays
L:Rotterdam Branch

4:00 PM - 5:00 PM
Teen Writing Club
L:Niskayuna Branch

01/29/20

10:15 AM - 11:15 AM
Family Story Time
L:Quaker Street Branch

10:30 AM - 11:30 AM
Pre-School Story Time
L:Niskayuna Branch

12:00 PM - 2:30 PM
REELS Film Series
L:Central Library, McChesney Room

1:30 PM - 3:00 PM
Writer's Group
L:Central Library, Tutor Room 2

2:00 PM - 3:00 PM
Book Club
L:Woodlawn Branch

2:30 PM - 4:00 PM
4-H Club
L:Mont Pleasant Branch, Program Room 2

3:30 PM - 4:30 PM
After school ART - Pipe Cleaner Sculptures
L:Central Library, Slater Program Room

5:00 PM - 8:00 PM
ESL (English as a Second Language) Class
L:Phyllis Bornt Branch & Literacy Center

5:45 PM - 7:30 PM
Evening Writer's Group
L:Central Library, Swanker Board Room

6:30 PM - 7:30 PM
Vinyasa Yoga
L:Niskayuna Branch

01/30/20

10:15 AM - 11:00 AM
Baby Lap Time
L:Central Library, Slater Program Room

10:30 AM - 11:30 AM
Book Club
L:Glenville Branch

10:30 AM - 11:30 AM
Family Story Time
L:Mont Pleasant Branch, Program Room 1

10:30 AM - 11:30 AM
Toddler Time
L:Niskayuna Branch

1:30 PM - 2:30 PM
Chair Yoga
L:Scotia Branch

01/31/20

10:15 AM - 11:15 AM
Family Story Time
L:Scotia Branch

02/01/20

9:00 AM - 5:00 PM
Take Your Child To The Library Day
L:Central Library

10:00 AM - 4:00 PM
Take Your Child To The Library Day
L:Quaker Street Branch

10:00 AM - 4:00 PM
Take Your Child To The Library Day
L:Scotia Branch

10:00 AM - 5:00 PM
Take Your Child To The Library Day
L:Rotterdam Branch

10:00 AM - 5:00 PM
Take Your Child To The Library Day
L:Niskayuna Branch

10:00 AM - 5:00 PM
Take Your Child To The Library Day
L:Phyllis Bornt Branch & Literacy Center

10:00 AM - 5:00 PM
Take Your Child To The Library Day
L:Glenville Branch

10:00 AM - 5:00 PM
Take Your Child To The Library Day
L:Mont Pleasant Branch

10:30 AM - 12:00 PM
Essential Oil Candle Making
L:Rotterdam Branch

11:00 AM - 11:30 AM
Family Story Time
L:Central Library, Slater Program Room

11:30 AM - 12:30 PM
PAWS for Reading
L:Central Library, Slater Program Room

1:00 PM - 4:00 PM
Adventures in Yarn
L:Mont Pleasant Branch, Program Room 2

1:00 PM - 5:00 PM
Take Your Child To The Library Day
L:Woodlawn Branch

2:00 PM - 3:30 PM
Paint 'n Sip
L:Quaker Street Branch

2:30 PM - 4:00 PM
Build Zone
L:Central Library, Slater Program Room

2:30 PM - 4:30 PM
Citizenship Class
L:Phyllis Bornt Branch & Literacy Center, Program Room 1

Change Configuration           Return to Event List           Hide These Links