October 2020
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday  Sun   Mon   Tue   Wed   Thu   Fri   Sat 
28 29 30 31 1
10:00 AM Laser Engrave a Pumpkin Cutout! In-person!

2:00 PM Medicare Explained

4:00 PM 4's and 5's: Stories Come Alive! (with Judy A)

4:00 PM Virtual Project Runway

6:00 PM Ukulele

6:30 PM Yoga Flow facilitated by Sharon Epstein

6:30 PM Auditions for Levels' Theatre Production SHE KILLS MONSTERS

7:00 PM Adult Digital Paint Night
2
11:00 AM 2's and 3's: Read With Me! (with Judy A)

12:00 PM Friday Films

3:00 PM Socrates Salon with Conversation Host Ron Gross

4:00 PM Crafternoon Fun

4:00 PM Virtual Potion Explosion
3
10:00 AM Autumn Scavenger Hunt

12:00 PM DRAG BRUNCH

8:00 PM Paint Nite: Over the Garden Wall
4
5
10:00 AM STEM Lab: What is it? How can I use it!

11:00 AM Storytime with Miss Kat

4:30 PM Drawtober: Pumpkins

8:30 PM I Love Autumn Drawing Challenge
6
9:30 AM Yoga Flow facilitated by Carolyn

11:00 AM Toddler Tango/Baby Boogie!

2:00 PM The Art of Marc Chagall

3:30 PM Coding Club Jr.

4:00 PM Jr. Levels Jackbox Games

5:00 PM Halloween Escape Room

7:00 PM Book Club: Unnecessary Woman
7
10:00 AM Virtual Tech Help

11:00 AM Babytime with Sandy

3:30 PM Sticks in the Stacks

3:30 PM 3D Design Club

4:00 PM STEAM Stories

6:00 PM Creative Writing

7:00 PM Home Improvement - Your Home's Exterior
8
10:00 AM Microsoft Word for Beginners!

4:00 PM 4's and 5's: Stories Come Alive! (with Judy A)

4:00 PM Virtual Project Runway

6:00 PM Ukulele

6:30 PM Yoga Flow facilitated by Sharon Epstein

7:00 PM Introduction to Blender 3D Modeling and Animation
9
10:00 AM What is the Virtual World?

10:00 AM Paint Party Material Pickup

11:00 AM 2's and 3's: Read With Me! (with Judy A)

12:00 PM Friday Films

4:00 PM Crafternoon Fun

4:00 PM Virtual Takenoko

8:00 PM Anime Night with Guest Artist Susan Kelly
10
10:00 AM Autumn Scavenger Hunt

7:00 PM Paper Pirates

8:00 PM Improv Live!
11
12
9:30 AM Policy & By Laws Committee Meeting

10:00 AM Create your own Face Mask

10:00 AM Take and Make Pumpkin Mask

10:00 AM Take and Make Scratch Art Pumpkin Craft

11:00 AM Storytime with Miss Kat

2:00 PM New York City Museums: Famous and Otherwise.

3:00 PM Hispanic Heritage Month Storytime

3:00 PM Jr. Levels: Welcome to Hogwarts: History of Magic 101

4:30 PM Drawtober: Ghosts

8:30 PM I Love Autumn Drawing Challenge
13
9:30 AM Yoga Flow facilitated by Carolyn

11:00 AM Toddler Tango/Baby Boogie!

3:30 PM Coding Club Jr.

4:00 PM Jr. Levels Jackbox Games

5:00 PM Halloween Escape Room

5:00 PM Jr. Levels Ukulele

7:00 PM So Circus!
14
10:00 AM Virtual Tech Help

11:00 AM Babytime with Sandy

1:00 PM Writer Within facilitated by Lynda Aron

3:30 PM Sticks in the Stacks

4:00 PM STEAM Stories

4:00 PM 3D Design Club

5:30 PM The Great Give Back Community Service Workshop

6:00 PM Creative Writing

6:00 PM Personnel Committee Meeting *

7:00 PM Chinese Herbal Medicine: An Ancient Tradition for a Modern World

7:00 PM Finance Committee Meeting

7:00 PM Where To Get Started With Financial Literacy

7:00 PM Auditions for SHEAMUS'S TRAGEDY, A Levels Next Stage Theatre Production
15
2:00 PM Mae West: Ahead of Her Time

4:00 PM 4's and 5's: Stories Come Alive! (with Judy A)

4:00 PM Virtual Project Runway

6:00 PM Ukulele

6:30 PM Yoga Flow facilitated by Sharon Epstein

7:00 PM Introduction to Blender 3D Modeling and Animation
16
11:00 AM 2's and 3's: Read With Me! (with Judy A)

12:00 PM Friday Films

4:00 PM Crafternoon Fun

4:00 PM Virtual Love Letter

8:00 PM Welcome to Hogwarts: History of Magic 101
17
10:00 AM Autumn Scavenger Hunt

7:00 PM BROADWAY TRIVIA

8:00 PM Paper Pirates
18
19
10:00 AM Take and Make Apple Lacing Craft

10:00 AM Take and Make Kaleidoscope Craft

10:00 AM Take and Make Candy Apple Craft

11:00 AM Storytime with Miss Kat

3:30 PM Children and Teen Paint Night

4:30 PM Drawtober: Witches

6:00 PM Board of Trustees Regular Meeting via WEBEX

8:30 PM I Love Autumn Drawing Challenge
20
9:30 AM Yoga Flow facilitated by Carolyn

11:00 AM Toddler Tango/Baby Boogie!

2:00 PM Transform-a-Train

2:00 PM Bernard Herrmann - Presented by Richard Knox

3:30 PM Coding Club Jr.

4:00 PM Jr. Levels Jackbox Games

5:00 PM Halloween Escape Room
21
10:00 AM Virtual Tech Help

11:00 AM Babytime with Sandy

3:30 PM Sticks in the Stacks

3:30 PM 3D Design Club

4:00 PM STEAM Stories

4:30 PM Graphic Novel Book Club

6:00 PM Creative Writing

7:00 PM Lakeville Literary Club
22
2:00 PM Modigliani and Soutine
presented by Vivian Gordon


3:00 PM DANCE DISNEY!

4:00 PM 4's and 5's: Stories Come Alive! (with Judy A)

4:00 PM Virtual Project Runway

6:00 PM Ukulele

6:30 PM Yoga Flow facilitated by Sharon Epstein

7:00 PM Introduction to Blender 3D Modeling and Animation
23
11:00 AM 2's and 3's: Read With Me! (with Judy A)

11:00 AM Internet Propaganda!

12:00 PM Friday Films

4:00 PM Crafternoon Fun

4:00 PM Virtual Colt Express

8:00 PM Scary Stories to Tell Over Zoom
24
10:00 AM Autumn Scavenger Hunt

8:00 PM Improv Live!
25
26
10:00 AM Take and Make 3D Halloween Tissue Lantern

10:00 AM Take and Make Pumpkin Patch Picture Frame

10:00 AM Board of Trustees Annual Meeting/Election

10:00 AM Board of Trustees Annual Meeting/Election

10:00 AM Take & Make Halloween Bookmark

11:00 AM Storytime with Miss Kat

3:00 PM Jr. Levels: Welcome to Hogwarts: Potions 101

3:30 PM Creative Writing Club

4:30 PM Drawtober: Monsters

8:30 PM I Love Autumn Drawing Challenge
27
11:00 AM Toddler Tango/Baby Boogie!

2:00 PM Transform-a-Train Parade

2:00 PM Make 'Em Laugh: A History of Movie Comedy from Charlie Chaplain to Mel Brooks

4:00 PM Jr. Levels Jackbox Games

4:00 PM Pumpkin Stencils with Cricut

4:30 PM So Yummy!

5:00 PM Halloween Escape Room

7:00 PM Book Club: My Brilliant Friend
28
10:00 AM Virtual Tech Help

11:00 AM Babytime with Sandy

3:30 PM Sticks in the Stacks

4:00 PM STEAM Stories

4:00 PM Jr. Levels Halloween Screamer Puppets

6:00 PM Book Club: Undead Girl Gang

7:00 PM The Hard Part is Knowing What to Say: Poetry Reading with Jerry Mirskin
29
2:00 PM The Six Strangest Presidential Elections

4:00 PM 4's and 5's: Stories Come Alive! (with Judy A)

4:00 PM Jr. Levels Halloween Arts & Crafts

4:00 PM Virtual Project Runway

4:30 PM Animate a Haunted scene

5:00 PM Halloween Arts & Crafts

6:00 PM Branch Committee Meeting

6:00 PM Ukulele
30
9:00 AM Halloween Digital Escape Room

11:00 AM 2's and 3's: Read With Me! (with Judy A)

12:00 PM Friday Films

3:30 PM Fall Banner with Cricut

4:00 PM Crafternoon Fun

4:00 PM Virtual Yahtzee

8:00 PM Welcome to Hogwarts: Potions 101
31
10:00 AM Autumn Scavenger Hunt

10:30 AM Special Event Outdoor Trick or Treat Spin Wheel!

4:00 PM Virtual Murder Mystery

PRINT MONTH


EK/TK MARS : HAWK : 2020_05_15 10:30 PM
Icons by Icons8