November 2017
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday  Sun   Mon   Tue   Wed   Thu   Fri   Sat 
28 29 30 1
9:00 AM In The Gallery
The Long Island Craft Guild


12:30 PM Chess at Main

2:00 PM English Class

2:00 PM Wednesday Film Matinee

3:30 PM Sticks in the Stacks: Knitting and Crochet Class

3:30 PM GNL TECH SQUAD at Main

3:30 PM GNL TECH SQUAD at Parkville

4:00 PM Jr. Levels Musical Theater!

5:30 PM Levels: ESCAPE ROOM WORKSHOP with Mike!

6:30 PM SAT Prep Course

6:45 PM Family Game Night

7:30 PM Directors Search Committee Meeting at Parkville

7:30 PM OPIOID ADDICTION AND OVERDOSE: WHAT PARENTS AND TEENS NEED TO KNOW

7:30 PM Levels: D.I.Y. ARCADE CABINET with Mike!
2
11:00 AM Baby & Me Sign

11:30 AM Project Independence Social Discussion Group

2:00 PM Thursday Film Encore

4:00 PM Bingo

4:00 PM Jr. Levels Musical Theater!

6:00 PM Seiko Group Ikebana Flower Arrangements Display
Opening Reception
Spirits of Autumn


6:30 PM Knitting and Crochet Circle

6:30 PM SAT Prep Course

7:00 PM Levels: CRAFT FOR A CAUSE with Jamie!

7:00 PM Yoga and Meditation Series facilitated by Sharon Epstein

7:30 PM Main Building Committee Meeting at Main Library
3
10:30 AM Project Independence Men's Group

1:00 PM Adult Coloring

3:00 PM Socrates Salon with Conversation Host Ron Gross

4:00 PM Jr. Levels Robotics and Coding: Additional Session!

4:00 PM Jr. Levels: Robotics and Coding

6:00 PM Levels: DUNGEONS & DRAGONS with Jamie!

7:30 PM Levels: INTERNATIONAL GAMES NIGHT!
4
12:00 PM Veterans' Fair

6:30 PM Levels: PLANNING BOARD!

7:30 PM Levels: FOOD TREND NIGHT!
5
2:00 PM KJ Denhert
6
10:00 AM Yoga and Meditation Series facilitated by Sharon Epstein

1:00 PM Preschool Art Lab

2:00 PM Adult Coloring

2:00 PM Dementia Cares Part 1
Parker Jewish Institute
Caregiver Support Initiative


5:30 PM Levels: UKULELE with Matt!

6:30 PM Levels: CREATIVE WRITING with Jamie & Matt!

7:00 PM Author Dan Paisner

7:00 PM Directors Search Committee Meeting at Mainommittee Meeting
7
10:00 AM Flu Shots Courtesy of Rite-Aid at Parkville

10:30 AM Little Listeners

11:00 AM Current Events Discussion

12:30 PM English Language Conversation Group

1:00 PM Scrabble at Main

4:00 PM Jr. Levels Musical Theater!

4:30 PM Flu Shots Courtesy of Rite-Aid

6:30 PM Lego Night

7:00 PM West Egg Book Group

7:00 PM Special Board of Trustees Meeting at Parkville Branch

7:30 PM Levels: YOGA with Jonelle!
8
10:00 AM Flu Shots Courtesy of Rite-Aid at Station

12:00 PM Blood Pressure Screenings at Station

12:30 PM Chess at Main

2:00 PM English Class

2:00 PM Wednesday Film Matinee

3:30 PM GNL TECH SQUAD at Main

3:30 PM GNL TECH SQUAD at Parkville

4:00 PM Jr. Levels Musical Theater!

6:30 PM SAT Prep Course

7:00 PM Jr. Levels: STEAM On!

7:15 PM Mindfulness Meditation facilitated by Carolyn Carpentiere
9
11:00 AM Baby & Me Sign

11:30 AM Project Independence Social Discussion Group

2:00 PM Beyond the Yellow Brick Road: The Story of The Wizard of Oz as a Political Allegory
Thomas Egan


2:00 PM Thursday Film Encore

4:00 PM Jr. Levels Musical Theater!

5:30 PM Levels: COSTUME & PROP MAKING with Barry!

6:30 PM Knitting and Crochet Circle

6:30 PM SAT Prep Course

7:00 PM Levels: CRAFT FOR A CAUSE with Jamie!

7:00 PM Yoga and Meditation Series facilitated by Sharon Epstein

7:30 PM Finance Committee Meeting at Main Library
10
10:30 AM Project Independence Men's Group

1:00 PM Adult Coloring

3:00 PM PLEASE NOTE FILMS BEGIN AT 3The Gold Coast International Film Festival presents – FREE FILM FRIDAY!

4:00 PM Jr. Levels Robotics and Coding: Additional Session!

4:00 PM Jr. Levels: Robotics and Coding

4:00 PM Story Crafts

7:30 PM Levels: IMPROV NIGHT!
11
12
2:00 PM Preschool Nutcracker Day

2:00 PM The Hambones

2:00 PM Anything Goes Opening Reception
Long Island Craft Guild
13
10:00 AM Yoga and Meditation Series facilitated by Sharon Epstein

10:00 AM Open Play Time

1:30 PM Open Play Time

2:00 PM Adult Coloring

2:00 PM Dementia Cares Part 2
with Keara Lincoln from Parker Jewish InstituteCaregiver Support Initiative


6:30 PM Levels: CREATIVE WRITING with Jamie & Matt!

7:30 PM Board of Trustees Personnel Committee Meeting at Main Library
14
10:00 AM Open Play Time

11:00 AM Current Events Discussion

12:30 PM English Language Conversation Group

1:00 PM Scrabble at Main

1:30 PM Open Play Time

2:00 PM They All Sang On The Corner
Lecture Presentation by Robert Cohen


4:00 PM Jr. Levels Musical Theater!

6:00 PM Cupcake Decoratiing - Pareve

7:00 PM Director Search Meeting at Main Library

7:00 PM Cupcake Decoratiing

7:00 PM The Biology of Belief: Beyond Your Genes
Librarian Mimi Rabizadeh


7:30 PM Levels: YOGA with Jonelle!

7:30 PM Board of Trustees Regular Meeting at Main Library
15
9:30 AM Story Time Registration

10:00 AM Open Play Time

12:30 PM Chess at Main

1:30 PM Open Play Time

1:30 PM CraftWorks @ Lakeville

2:00 PM Internet Tips and Tricks

2:00 PM English Class

2:00 PM Wednesday Film Matinee

3:30 PM GNL TECH SQUAD at Main

3:30 PM GNL TECH SQUAD at Parkville

4:00 PM Jr. Levels Musical Theater!

5:30 PM Levels: ESCAPE ROOM WORKSHOP with Mike!

6:30 PM SAT Prep Course

6:45 PM Creative Corner

7:30 PM Long Range Planning Committee Meeting at Main Library

7:30 PM Levels: D.I.Y. ARCADE CABINET with Mike!
16
10:00 AM Open Play Time

11:00 AM Baby & Me Sign

11:30 AM Project Independence Social Discussion Group

12:00 PM The Biology of Belief: Beyond Your Genes
Librarian Mimi Rabizadeh


1:30 PM Open Play Time

2:00 PM Thursday Film Encore

4:00 PM Jr. Levels Musical Theater!

5:30 PM Levels: COSTUME & PROP MAKING with Barry!

6:30 PM Knitting and Crochet Circle

6:30 PM SAT Prep Course

7:00 PM Levels: CRAFT FOR A CAUSE with Jamie!

7:00 PM Yoga and Meditation Series facilitated by Sharon Epstein
17
10:00 AM Open Play Time

10:30 AM Project Independence Men's Group

1:00 PM Adult Coloring

1:30 PM Open Play Time

4:00 PM Jr. Levels Robotics and Coding: Additional Session!

4:00 PM Jr. Levels: Robotics and Coding

6:00 PM Levels: DUNGEONS & DRAGONS with Jamie!

6:30 PM Cartooning Club

7:30 PM Levels: AVATAR: THE LAST AIRBENDER NIGHT!
18
10:00 AM Open Play Time

10:00 AM AARP Driver's Safety Course

10:30 AM SAT or ACT Practice Test

1:30 PM Open Play Time

7:30 PM Levels: THE ROAST OF BARRY WEIL!
19
2:00 PM Akiko Kobayashi Violinist
arranged by the Music Advisory Committee
20
10:00 AM Yoga and Meditation Series facilitated by Sharon Epstein

10:00 AM Open Play Time

11:00 AM 2s Story Time

1:00 PM Preschool Art Lab

1:30 PM Open Play Time

2:00 PM Adult Coloring

4:00 PM Station Babytime

5:30 PM Levels: UKULELE with Matt!

6:00 PM Directors Search Committee Meeting at Main Library

6:30 PM Creative Corner

6:30 PM Levels: CREATIVE WRITING with Jamie & Matt!
21
10:00 AM Open Play Time

10:30 AM Little Listeners

11:00 AM Stories for Tots

11:00 AM Current Events Discussion

12:30 PM English Language Conversation Group

1:00 PM Scrabble at Main

1:30 PM Open Play Time

4:00 PM Station Storytime

4:00 PM K-2nd Story Crafts

4:00 PM Jr. Levels Musical Theater!

7:00 PM Directors Search Committee Meeting at Main Library

7:30 PM Levels: YOGA with Jonelle!
22
10:00 AM Open Play Time

11:00 AM Baby Romp

12:30 PM Chess at Main

2:00 PM Creative Crawlers

4:00 PM Jr. Levels Musical Theater!

5:30 PM Levels: ESCAPE ROOM WORKSHOP with Mike!

6:30 PM Simply S.T.E.M.

6:30 PM Knitting for Beginners

7:30 PM Levels: D.I.Y. ARCADE CABINET with Mike!
23
24
10:00 AM Open Play Time

10:30 AM Project Independence Men's Group

11:00 AM Toy Time

1:00 PM Adult Coloring

1:30 PM Open Play Time

4:00 PM Legos @ Lakeville

6:00 PM Levels: DUNGEONS & DRAGONS with Jamie!

6:30 PM Cartooning Club

7:30 PM Levels: ANIME NIGHT: STUDIO GHIBLI!
25
10:00 AM Open Play Time

1:30 PM Open Play Time

6:30 PM Levels: BOOK CLUB with Jamie!

7:30 PM Levels: THANKSGIVING FEAST!
26
27
10:00 AM Yoga and Meditation Series facilitated by Sharon Epstein

10:00 AM Open Play Time

11:00 AM 2s Story Time

1:00 PM Preschool Art Lab

1:30 PM Open Play Time

2:00 PM Adult Coloring

4:00 PM Station Babytime

5:30 PM Levels: UKULELE with Matt!

6:30 PM Creative Corner

6:30 PM Levels: CREATIVE WRITING with Jamie & Matt!

7:00 PM Congressman Thomas Suozzi 3rd District Town Hall
28
10:00 AM Open Play Time

10:30 AM Little Listeners

11:00 AM Stories for Tots

11:00 AM Current Events Discussion

12:30 PM English Language Conversation Group

1:00 PM Scrabble at Main

1:30 PM Open Play Time

2:00 PM Back in the Bronx
presented by Steve Samtur


4:00 PM Station Storytime

4:00 PM K-2nd Story Crafts

4:00 PM Jr. Levels Musical Theater!

7:30 PM Levels: YOGA with Jonelle!
29
10:00 AM Open Play Time

11:00 AM Baby Romp

12:30 PM Chess at Main

2:00 PM Creative Crawlers

2:00 PM English Class

2:00 PM Wednesday Film Matinee

5:30 PM Levels: ESCAPE ROOM WORKSHOP with Mike!

6:30 PM Simply S.T.E.M.

6:30 PM Knitting for Beginners

7:00 PM Comeback Program for SAT or ACT Practice Test Score Results

7:00 PM Lakeville Literary Club

7:00 PM Jr. Levels Presents The Lion King!
30
10:00 AM Open Play Time

11:00 AM Baby & Me Sign

11:30 AM Project Independence Social Discussion Group

1:00 PM Device Assistance

1:30 PM Open Play Time

2:00 PM Thursday Film Encore

3:15 PM Little Listeners

5:30 PM Levels: COSTUME & PROP MAKING with Barry!

6:30 PM B'Twixt & B'Tween Club

6:30 PM Knitting and Crochet Circle

7:00 PM Levels: CRAFT FOR A CAUSE with Jamie!

7:00 PM Yoga and Meditation Series facilitated by Sharon Epstein
1 2

PRINT MONTH


EK MARS 7.9.2 -- 2017.10.02 -- 7:30 PM